sklep@globtrek.com | Sklep Internetowy tel. +48 511 126 448 | odwiedź nas w Trójmieście

Poradniki - namioty

NAMIOTY TURYSTYCZNE (PORADY / TESTY / OPINIE)

 

 

Wersja poradnika Namioty turystyczne do druku w załączniku na dole strony

Wstęp

 

Głównym zadaniem namiotu jest ochrona przed deszczem i wiatrem. Ma umożliwić spokojny wypoczynek po wysiłku bez obawy, że rano obudzimy się mokrzy. Nasz wybór zaczynamy od przemyślenia w jakich warunkach namiot będzie używany, jak istotna jest dla nas waga, no i ile możemy zainwestować w nasz przenośny domek.

 

Warunki

 

  • Lekkie namioty do samotnych wędrówek – są to zwykle namioty o wadze 1-2,8 kg. Namiot, który przytroczymy do plecaka i będziemy nosić ze sobą kilka lub kilkanaście dni. Bez względu czy jedziemy w góry czy nie, namiot nie może być zbyt ciężki ani zbyt duży po spakowaniu. Musi pomieścić nas (wędrujących) i cały nasz dobytek. Zakładając, że nie zostajemy nigdzie na dłużej, tylko rozbijamy namiot na noc i zwijamy rano, to jego rozbijanie powinno być łatwe i szybkie. Jednocześnie należy się liczyć z tym, że ograniczając wagę nie zapewnimy sobie bardzo komfortowych warunków. W zależności od tego na jakie ograniczenie komfortu jesteśmy się w stanie zgodzić możemy wybrać namiot bardzo mały i bardzo lekki lub troszkę wygodniejszy i trochę cięższy. Konstrukcja namiotu zwykle jest oparta na stelażach z duraluminium lub z poliwęglanu. Przykładowe modele: MUWANG I , VEIG II , GOSSAMER. Możesz przeszukać stronę naszego sklepu w kategorii „namioty” z użyciem filtra „ultralekkie”.
  • Na wędrówki – namioty o wadze 2,9 – 3,6 kg, oparte na konstrukcji z duraluminium lub włókna szklanego (fiberglass). Tutaj podobnie jak w poprzedniej kategorii zwracamy uwagę na wielkość i ciężar namiotu. Na stronie użyj filtra „lekkie”
  • Namioty do transportu - w tym przypadku waga nie jest tak istotnym wyznacznikiem jak rozmiar po spakowaniu – głównie długość, ponieważ namiot musi być przytroczony do bagażnika rowerowego, lub zmieścić się w sakwach. Dobrze żeby był na tyle duży, lub miał na tyle obszerny przedsionek / przedsionki, aby pomieścić resztę wiezionego przez nas bagażu. Pod tym względem bardzo dobrze będzie się spisywał namiot KORSYKA III. Do najwęższych po spakowaniu oferowanych przez Fjord Nansen namiotów należą: Muwang I i II (40cm, ale bardzo mały przedsionek), Murcia (43cm), Tordis (44cm).
  • Namioty ekspedycyjne – 2-3 osobowe, waga do 3,7 kg. Rozumiany jako namiot do wyjazdów w wyższe góry i noclegów na śniegu. Warunki jakie powinien spełniać – wyższe parametry wodoodporności, dobra wentylacja, stabilna, odporna na warunki atmosferyczna konstrukcja, stelaże z aluminium (najlepiej o nieco większej wytrzymałości niż w namiotach turystycznych) i możliwe do podwinięcia fartuchy. Warto pamiętać, że oceniając jaka przestrzeń wewnątrz namiotu będzie potrzebna należy wziąć pod uwagę, że przynajmniej część bagażu będzie musiała znaleźć się wewnątrz sypialni, a przedsionek w czasie gorszych warunków będzie musiał pełnić funkcję kuchni. Należy zwrócić uwagę na ciężar namiotu. Odwiedź kategorię „namioty/expedycyjne” na naszej stronie
  • Wyjazdy grupowe – namioty dla 2-4 osób. Waga 3,3 kg do 6 kg. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla dwojga wędrowców jest namiot typu igloo z niewielkim przedsionkiem - patrz Sierra II Fjord Nansen. Dobrym rozwiązaniem są dwa wejścia, oraz dwa przedsionki – niewielkie, ale wystarczające aby pomieścić po jednym plecaku z każdej strony (alternatywnym rozwiązaniem jest wybieranie dla 2 osób namiotu 3-osobowego i umieszczanie plecaków wewnątrz sypialni). Namiot ma boczne kieszonki w sypialni i górną kieszeń podwieszaną idealną na czołówkę. Wysokość sypialni – 100cm – umożliwia wygodne siedzenie wewnątrz namiotu. Możliwe jest ograniczenie wagi przez wybieranie namiotu ze stelażem aluminiowym, ale trzeba się wówczas liczyć z wyższą ceną.
  • Rodzinny camping – skoro rodzinnie to powinien to być namiot, który zapewnia duży komfort 4-6 osobom bez względu na wagę (najczęściej jest to 10-20kg). Ma to być namiot rozstawiany w jednym miejscu (zazwyczaj na polu namiotowym) na dłuższy czas. Dobrze żeby nie był zbyt skomplikowany do rozłożenia, ale czas nie jest tu kluczowy, skoro na wyjeździe rozkładamy go tylko raz. Nie ogranicza nas miejsce (na polu namiotowym jest go dosyć), ani ciężar namiotu (zazwyczaj jest przewożony samochodem). Zależy nam natomiast, aby spędzić miło czas w miarę komfortowych warunkach, więc istotna będzie dla nas większa powierzchnia użytkowa. Przydaje się również obszerniejszy i wysoki przedsionek. Dobrym przykładem będzie namiot Fjord Nansen Split. Jest to namiot tunelowy, co zapewnia nam dużą przestrzeń wewnątrz. Posiada dwie sypialnie, co jest świetnym rozwiązaniem podczas wyjazdów z dziećmi. Przedsionek znajduje się na środku (pomiędzy sypialniami), jest otwierany z dwóch stron co znacznie poprawia wentylację wnętrza, dodatkowo dzięki dołączonym do namiotu masztom można jedno z wejść przerobić na werandę. Przedsionek jest wysoki (200cm dzięki czemu można w nim swobodnie stanąć) oraz na tyle duży, żeby rozstawić w nim turystyczny stolik lub krzesełka dzięki czemu nawet kiedy zaskoczy nas deszcz można spokojnie zorganizować zajęcia „pod daszkiem”. Dostępne namioty rodzinne możesz zobaczyć wybierając kategorię „rodzinne”

 

Powyższy podział ułatwia dobór odpowiedniego namiotu pod względem zastosowania. Jeśli chcesz zawęzić obszar poszukiwań i otrzymać bardziej dopasowane rozwiązanie do Twoich potrzeb użyj odpowiednich filtrów gdzie możesz określić górny pułap cenowy, ilość osób, materiał stelaża itp.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej otwórz załączony poradnik. Materiał ten zdecydowanie bardziej zagłębia się w tematykę namiotów.

 

Źródła:

  1. W. Wierba: „Skorupa ślimaka” [w:] NPM, luty 2007.
  2. http://ngt.pl/11-namiot-garsc-informacji.html/ 
  3. http://www.national-geographic.pl/artykuly/pokaz/poradnik-travelera-kupujemy-namiot/ 
  4. Test tropików [w:] TRAIL, marzec 2004.
pixelpixelpixelpixel