sklep@globtrek.com | Sklep Internetowy tel. +48 511 126 448 | odwiedź nas w Trójmieście

Bielizna termoaktywna

CZY BIELIZNA TERMOAKTYWNA MOŻE PRZESTAĆ DZIAŁAĆ? JAK DOBRZE WYBRAĆ MODEL NA ZIMĘ? (PORADY / TESTY / OPINIE)

 

 

Wersja poradnika Bielizna termoaktywna do druku w załączniku na dole strony

 

Kupowanie nawet najlepszej kurtki z Gore-texem czy polaru nie ma większego sensu, jeżeli nie posiadasz odpowiedniej bielizny. Bielizna termoaktywna w przeciwieństwie do bawełny, odprowadza pot od powierzchni skóry i 'grzeje' nawet gdy jest wilgotna.  

 

Należy pamiętać, że wilgoć odprowadza ciepło z ciała około 20 razy szybciej, niż ma to miejsce w suchych warunkach. Bielizna termoaktywna ma zapobiec temu procesowi, dzięki odpowiedniej konstrukcji włókien i materiału. Odprowadza pot do zewnętrznej warstwy, zapobiegając utracie ciepła podczas procesu odparowywania. Zauważalną różnicą pomiędzy wilgotną bielizną bawełnianą a termoaktywną jest nieprzyjemne przyklejanie się tej pierwszej oraz wzmożone uczucie zimna. Ma to bezpośredni związek z właściwościami bawełny, która pochłania dużo wilgoci (około 14 razy więcej od syntetyków) - a mało odprowadza, co fatalnie oddziałuje na osobę, która ją nosi. Pot pozostaje w tkaninie bawełnianej, powodując ochłodzenie ciała.

 

Czy bielizna termoaktywna może przestać działać? Jak ją prać?             Odpowiadając szybko na takie pytanie: tak, bielizna może przestać działać. Może nie dosłownie, ale można zdecydowanie ograniczyć jej działanie w wyniku prania w złym proszku. Takie pranie może spowodować, że materiał nie będzie wchłaniał potu albo będzie to robił do 3 razy gorzej!!! 


Aby sprawdzić czy proszek jest dobry, należy opuścić parę kropel wody na  wewnętrzną stronę upranej bielizny (czasami trzeba lekko docisnąć krople). 

 

 • Jeżeli materiał zacznie do 8 sekund wchłaniać wodę to oznacza, że proszek jest odpowiedni.
 • Jeżeli jednak kropla utrzymuje się na materiale długo i nie wchłania się, prawdopodobnie trzeba zmienić proszek.

 

Należy pamietać także o tym, że niektóre materiały (np. polipropylen*) potrzebują dłuższej chwili na wchłonięcie kropli, ale potem natychmiast transportują wilgoć dalej od skóry zapewniając uczucie suchości po 7-10 sekundach od wchłonięcia.** 


My pierzemy rzeczy w zwykłym proszku. Proszek nie powinien zawierać lanoliny, zmiękczaczy itp., więc w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się tańsze proszki. 


Masz wątpliwość czy wszystko jest OK? Przyjdź z bielizną do naszego sklepu, wspólnie ją sprawdzimy (nawet jeśli bielizna nie była kupiona w naszym sklepie :)  

 

Jak dobrze wybrać model na zimę, jesień...?


Odpowiedni dobór bielizny zależy od jej przeznaczenia. Bielizna termoaktywna może być na narty, rower, rolki, w góry, do biegania - do różnych aktywności.               

Do umiarkowanej aktywności polecam bieliznę II generacji, tzw. uniwersalną o średniej grubości,  np. Fjord Nansen (Super Dry Dual >>>), Jack Wolfskin Dry >>>  lub wełnę merino***  Smartwool >>>). Każda z nich to najwyższa światowa półka w bieliźnie tego typu. 

 

W okresie jesienno-zimowym polecam zdecydowanie bieliznę o konstrukcji dwuwarstwowej **** (nazywaną przez nas II generacji). Podstawowa jej zaleta to praktycznie natychmiastowy transport wilgoci do zewnętrznej warstwy i wrażenie suchości od wewnątrz już po paru sekundach.
Nie każda bielizna, którą producenci nazywają termoaktywną, spełnia wymagania tej kategorii. W praktyce w cenie poniżej 100 zł za koszulkę z długim rękawem przeważnie można spotkać bieliznę jednowarstwową. Minusem tej bielizny jest to, że przy skórze utrzymuje się do 4 razy większa wilgotność. Nadal jest to lepszy wynik od bielizny bawełnianej, jednak gdy przetestujesz produkt o klasę lepszy, nie zechcesz powrócić do starszej technologii. 
Pamiętaj: bielizna z tej grupy jest najbardziej uniwersalna. 
My ją używamy w temp. od -5 do ok. 20 st.C. Przy wyższych temperaturach korzystamy tylko z niej (używamy jednej warstwy), a przy niższych traktujemy ją jako tzw. I warstwę. 
Dobierając do bielizny uniwersalnej (średniej grubości) lekki polar o grubości 100-150, otrzymasz zestaw cieplejszy od grubej bielizny i jednoczesnie bardziej uniwersalny. 

 

Uwaga: W przypadku bardzo intensywnego i długiego wysiłku w porze zimowej, bielizna uniwersalna może nie nadążyć z odprowadzaniem potu.  
Mamy na mysli bardzo duży wysiłek fizyczny, a nie rekreacyjna jazda na nartach.
                       

Do bardzo intensywnej aktywności jesienno-zimowej polecamy bieliznę tzw. 'grubą' z Power Stretch >>> i Micropile Stretch >>>. 
W stosunku do bielizny uniwersalnej, odprowadza ona pot dalej od powierzchni skóry (co jest bardzo ważne zimą) i może wchłonąć go 2 razy więcej, a także jest 2 razy cieplejsza. Sprawdza się w ski-touringu, na nartach, w kajakarstwie górskim, na rowerze, podczas biegania. Czas wchłaniania potu jest identyczny jak w dobrej bieliźnie o średniej grubości.  
Wg nas do ekstremalnych zimowych zabaw na 100% nie znajdziesz nic lepszego! 
A jeżeli kiedykolwiek takie coś się pojawi - z pewnością będziemy to mieli :) 
Minusem tej bielizny jest fakt, że  jest ona mniej uniwersalna (czasami za ciepła). Zalecam używać w temperaturze poniżej 12 st.C bez dolnej granicy. 

 

Czym się różni Power Stretch od Micropile Stretch? 
Obie wyglądają podobnie i przy tej samej grubości maja zbliżoną termikę. 
Power Stretch jest wg nas o około 7%  bardziej elastyczny i troszkę bardziej odporny mechanicznie, ale niestety jest też sporo droższy.    

 

Jak działa bielizna termoaktywna dwuwarstwowa np.: Super Dry Dual (Fjord Nansen). To najnowszej generacji materiał dwuwarstwowy z jonami srebra (nie łapie brzydkich zapachów od potu), rewelacyjnie transportuje pot - po paru sekundach wewnętrzna warstwa jest sucha!!! 
Materiał ten składa się z:

 

 • wewnętrznej warstwy hydrofobowej, która odprowadza wilgoć ze skóry, transportując ją do warstwy drugiej. Powoduje to pozostawienie warstwy pierwszej w suchej postaci, zapewniając odpowiednią termikę bielizny. Testy wykazały kilkusekundowy transport kropli wody do warstwy zewnętrznej
 • zewnętrznej warstwy hydrofilnej, która zasysa wilgoć z warstwy pierwszej oraz rozprowadza ją po zewnętrznej powierzchni, zwielokrotniając powierzchnię schnięcia, a tym samym znacznie skracając czas odparowywania.

 

Czy wybierać tylko bieliznę bezszwową lub z płaskimi szwami? 


Niekoniecznie. Ważniejszy jest krój i dobre uszycie. Mieliśmy okazję używać koszulek bezszwowych, które uwierały, ponieważ były źle wykonane. Ciężko nam było w to uwierzyć, a jednak jest to możliwe. Równocześnie testowaliśmy koszulki z widocznymi szwami, którym nic nie brakowało!!! 

 

Ważne uwagi:

 

 • Aby twoja bielizna 'działała', pamiętaj, by prać ją w zwykłych proszkach bez zmiękczaczy, proszkach dla dzieci, środkach firm produkujących impregnaty lub szarym mydle w płynie.
 • Kupowana bielizna powinna przylegać do ciała.
 • Nową bieliznę należy koniecznie przeprać przed użyciem, gdyż czasem zachowuje się jak wyprana w złym proszku!
 • Jeżeli dwie firmy produkują bieliznę z „tego samego" rodzaju materiału, nie oznacza to, że jest to identyczny materiał. Producent materiału na potrzeby jednej firmy może go uszlachetnić w różny sposób. Pomimo używania tej samej nazwy wspomniane materiały mogą się znacznie różnić właściwościami i ceną nawet do 50%. W takich grupach jak: poliester, poliamid różnice są jeszcze większe. Istnieją poliestry 3 razy droższe niż standardowe, gdyż są specjalnie modyfikowane, teksturowane. Poliestrem jest zwykły polar ale także i Coolmax, Power Dry, Super Dry, Micropile, Power Stretch.
 • Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzenie wilgoci, a nie - jak niektórzy uważają - izolacja termiczna. Bielizna termiczna stanowi pierwszą warstwę przy ciele. Na nią powinien być nałożony golf z polaru grubości '100', a następnie polar grubszy lub sztuczny puch. Zamiast polara polecamy lekkie kurtki ze sztucznego puchu(nie tylko na zimę). Ich plusy to: lekkość, małe gabaryty po złożeniu oraz wiatroszczelność.
 • Bielizna po każdym wysiłku powinna być prana i płukana. Dzięki temu przy następnym użyciu będzie równie dobrze działać. W przeciwnym razie będzie gorzej wchłaniać pot.
 • Polecam do listy planów zakupowych koniecznie dopisać bokserki lub figi :)

 

* Polipropylen: jedno z ciekawszych włókien, super ciepłe (lepsze parametry od wełny) a zarazem bardzo lekkie i o właściwościach bakteriostatycznych (bakterie i grzyby nie rozwijają się na dzianinie), zdecydowanie słabiej łapie zapachy. Prawie w ogóle nie wchłania wody.
** Czasami materiały, które szybko wchłaniają wodę, wcale nie są takie dobre w transporcie jej na zewnątrz, mimo że są sztuczne i dwuwarstwowe! Nawet po paru minutach stają się wilgotne od wewnątrz. 
Uwaga: szybkość wchłaniania nie jest decydująca w ocenie bielizny! Bawełna też bardzo szybko wchłania wodę, a nie jest polecana.   
*** Merino (typ wełny z owiec Merynosów):  naturalny materiał, który w miarę dobrze pachnie nawet po 3 dniach używania. Nawet wilgotny grzeje. Minus: dużo dłużej schnie od syntetycznej bielizny
**** Bielizna dwuwarstwowa w uproszczeniu składa się z warstwy wewnętrznej i zewnętrznej, ale nie zawsze muszą to być 2 różne rodzaje materiału. Można modyfikować odpowiednio strukturę jednego rodzaju włókna w celu uzyskania dobrego transportu wilgoci na zewnątrz, np. Micropile Stretch Fjord Nansen, Power Stretch. 
Fakt, że materiał składa się z 2 rodzajów włókien, np. poliester, poliamid nie świadczy, że bielizna jest 2-warstwowa. Może to być tylko zwykła mieszanina włókien itd.  

 

O nas 


15 lat temu jako jedni z pierwszych w Polsce zaczęliśmy promować bieliznę termoaktywną. 14 lat temu napisaliśmy pierwszy ważny artykuł przybliżający najnowszej generacji bieliznę, polary, membrany... Do dzisiaj 3-osobowy zespól naszych testerów przetestował około 40 rodzajów bielizny. Wykonaliśmy  mnóstwo testów porównawczych i śledzimy inne niezależne testy. 

 

Jest wiele firm, które produkują dobrą bieliznę. W poszczególnych progach cenowych wybraliśmy - wg nas - najbardziej odpowiednie modele 4 firm, które polecamy z pełną świadomością. Moglibyśmy mieć nawet 10 marek bielizny w naszym sklepie, ale poza trudniejszym wyborem, nic ta większa oferta by nie wniosła. Może byłaby bardziej efektowna :)

pixelpixelpixelpixel